focilabda 002

Az ukránok veretlenek, a magyarok nyeretlenek maradtak az El-ben

A bőség zavarával küzdhettek a héten az európai labdarúgás szerelmesei, hiszen augusztus 20–21. között több mint harminc mérkőzésre került sor az Európa-ligában.

A főtáblára való jutás előtti utolsó selejtezőfordulóban egy magyar és három ukrán csapat volt érdekelt. A BL-től az elmúlt héten búcsúzó DVSC Teva a svájci Young Boys otthonában lépett pályára. A két csapat párharcát a házigazdák kezdték aktívabban. A helvétek mindjárt a középkezdés után megpróbálták lerohanni a hajdúságiakat, ám Kondás Elemér csapata állta a sarat, sőt Bódi és Seydi révén még helyzetet is sikerült kialakítania a Debrecennek. A félidő derekához érve azonban mégis megszerezte a vezetést a Young Boys. A jobb szélen Steffen lefutotta Mészárost, majd a középen érkező Nuzzolo fejére ívelte a labdát, aki védőjét megelőzve az ötös vonaláról Polekszics mellett a rövid sarokba fejelt. A gól után kicsit összezavarodott a magyar bajnok, a házigazdáknak gyors egymásutánban két lehetősége is nyílt előnye megduplázására, ám mindkét lehetőség kihasználatlan maradt. A folytatásban továbbra is fölényben játszotta svájci együttes, de a félidő hajrájához érve a semmiből kiegyenlített a Loki. A 39. percben egy debreceni támadás során Varga átadásába beleléptek a hazai védők, így az az ötösön álló Sidibéhez került. A szenegáli támadó pedig nem habozott, kapásból a jobb alsó lőtt. A félidő vége előtt nem sokkal ismét Sidibe került helyzetbe, a DVSC csatárának éles szögből beadott lövését ezúttal azonban hárítani tudta Mvogo. A térfélcserét követően továbbra is a házigazdák játszottak fölényben, míg a Loki saját térfelére visszahúzódva igyekezett kontrázni. Az egyik ilyen ellentámadás végén Bódi ígéretes helyzetből célozhatta meg a bal felsőt, ám próbálkozását a hazaiak kapusa magabiztosan hárította. A 67. percben aztán ismét megszerezte a vezetést a Young Boys. Egy bal oldali sarokrúgást követően a beadásoknál az egész találkozó alatt bizonytalankodó Polekszics alászaladt a labdának, így az a hosszú saroknál érkező Steffenhez szállt, aki öt méterről az üres kapuba fejelte azt. A góltól lendületbe jövő svájciak a folytatásban több helyzetet is kidolgoztak, de egészen a 87. percig nem sikerült újabb gólt szerezniük. Ekkor azonban egy jobb oldali szögletet követően Frey túlugorva Mátét az ötös vonaláról Polekszics kapujába bólintott, beállítva a 3:1-es végeredményt.
Az ukrán csapatok közül először a Dnyipro lépett pályára. A Premjer Liga tavalyi ezüstérmese a Hajduk Splitet látta vendégül az Olimpijszkij stadionban. A mérkőzés első félidejében nyomasztó fölényben játszottak Miron Markevics tanítványai. Az agresszívan letámadó dnyipropetrovszkiak szinte teljesen a kapujuk elé szegezték a horvátokat, akiknek minden erejét lekötötte a védekezés. Az első negyvenöt perc során futószalagon érkeztek a hazai helyzetek. Szeleznyov, Gama, Nikola Kalinic és Kravcsenko is könnyedén megszerezhette volna a vezetést csapatának, ám az ihletett formában védő Lovre Kalinic eszén egyiküknek sem sikerült túljárnia. Árulkodó adat, hogy a szünetig a Dnyipronak kilenc, míg a Hajduknak egyetlenegy kaput eltaláló lövése sem volt. A második játékrész elején azonban mégis a horvátok szerezték meg a vezetés. A 47. minutumban egy lövés után szerencsétlenül blokkoltak az ukrán védők egy spliti lövést, így a labda Tino-Sven Susic elé került, aki az ötösről az üres kapuba lőtte azt. A bekapott gól után azonban nem esett össze a Dnyipro, hanem épp ellenkezőleg, nagy erőkkel támadott az egyenlítésért, ami hamar össze is jött. Az 50. percben egy beadásba rosszul ért bele az addig hibátlanul teljesítő Lovre Kalinic, így a játékszer tovább pattogott. A szabad labdát ellentmondást nem ismerő módon Nikola Kalinic sodorta az ellenfél hálójába. A folytatásban egyenlő erők küzdelme zajlott a pályán, az első félidőben tapasztalt Dnyipro-fölénynek nyoma sem volt már ekkor. Már-már úgy tűnt, hogy döntetlennel ér majd véget a mérkőzés, de a 88. percben kiharcolta a győzelmet az ukrán együttes: Leonardo jobb szélről középre tekert labdáját Sahov fejelte pazar mozdulattal a horvát kapuba. Másnap a Metaliszt a lengyel Ruch Chórzow otthonában lépett pályára. A szoros csatát és nagy küzdelmet ígérő összecsapáson főként a mezőnyben folyt a játék, de a jó néhány alapemberét nélkülözni kényszerülően harkovi együttesnek így is több esélye nyílt a gólszerzésre. Ehhez az első játékrészben Jaja és Villagra, míg a másodikban Homenyjuk és Xavier járt a legközelebb. A lehetőségek azonban mindkét oldalon kimaradtak, így a találkozó gólnélküli döntetlennel ért végett. A harmadik ukrán együttesnek, a Zorjának neves ellenféllel, a Feyenoorddal kellett összemérnie tudását. A kelet-ukrajnai helyzet miatt a Dinamo stadionjában megrendezett mérkőzést a vendégek kezdték jobban, ám az idő előrehaladtával a házigazdák szép lassan felvették a játék ritmusát és egyenlő ellenfelei tudtak lenni holland riválisuknak. Sőt a 27. percben a vezetést is megszerezte a Zorja: egy szabadrúgásnál Homcsenovszkij legurítását Bilij bombázta a Feyenoord kapujába. A luhánszkiak előnye azonban nem tartott túl sokáig, bő tíz perc elteltével ugyanis egyenlíteni tudott az ellenfél. A 38. percben egy jobb szélről laposan középre tekert labdát Vrede lőtt négy ukrán védő gyűrűjében Sevcsenko kapujába. A második játékrész a kihagyott helyzetekről szólt, hazai részről Malinovszkij, Budkivszkij, Homcsenovszkij és Karajev is nagy lehetőséget szalasztott el. Az utolsó tíz percben aztán a vendégek előtt adódott esély a gólszerzésre, ám a holland támadók két ízben is pár lépésről a Zorja kapuja fölé lőtték a labdát. A végeredmény így 1:1-es döntetlen lett. A visszavágókra augusztus 28-án kerül sor.

Young Boys (svájci)–DVSC-Teva (magyar) 3:1
Apollon Limassol (ciprusi)–Lokomotiv Moszkva (orosz) 1:1
Zwolle (holland)–Sparta Praha (cseh) 1:1
Asztana (kazah)–Villarreal (spanyol) 0:3
FK Sarajevo (boszniai)–Borussia Mönchengladbach (német) 2:3
Aszterasz Tripolisz (görög)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 2:0
Spartak Trnava (szlovák)–FC Zürich (svájci) 1:3
Dinamo Minszk (fehérorosz)–Nacional (portugál) 2:0