Kárpátaljai bronzérem a Magyar Örökség Kupán

Augusztus 1–3. között a Békés megyei Szarvason első alkalommal került megrendezésre a Magyar Örökség Kupa, a történelmi Magyarország elcsatolt régiói labdarúgó-válogatottjainak bajnoksága. A torna nemcsak a nemzeti összetartozást igyekezett erősíteni, hanem komoly téttel is bírt, hiszen selejtező volt a ConIFA-ra, azaz a Független Labdarúgó-egyesületek Szövetségének következő világeseményére.

A nyitónapon Székelyföld Délvidék csapatával, míg Kárpátalja Felvidék legjobbjaival mérte össze tudását. Az első találkozón a délvidéki válogatott meglepetésre könnyedén 3:1-re legyőzte a székelyföldieket, így ők jutottak be elsőként a döntőbe, míg az erdélyieknek maradt a bronzmérkőzés. A második találkozót a felvidékiek kezdték jobban, akik az első negyedóra folyamán több veszélyes akciót is vezettek Volodimir Ovszienkó kapujára, nyomást gyakorolva ezzel a kárpátaljai védelemre. Az idő múlásával azonban szép lassan ki tudott jönni ellenfele szorításából régiónk együttese, sőt a folytatásban a játék irányítását is magához ragadta a kárpátaljai válogatott, amely több gólhelyzetet is kialakított, ám ezek egyikét sem tudta gólra váltani. Így az első játékrész gólnélküli döntetlennel zárult. A térfélcserét követően ismét nyugati szomszédaink voltak aktívabbak, a zöld mezben játszó felvidékiek előbb kihagytak egy óriási ziccert, majd néhány perc elteltével Renczés Gábor révén a vezetést is megszerezték. A hátralévő időben kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, mígnem megyénk legjobbjainak Rozman találatával sikerült egalizálnia az állást, így a rendes játékidő 1:1-es döntetlennel ért véget. A továbbjutás sorsát eldöntő tizenegyes párbajban végül 5:4 arányban a felvidékiek bizonyultak jobbnak, így ők játszhattak az aranyéremért.

A bronzmérkőzésen ismét kissé álmosan kezdett a kárpátaljai együttes, amely akárcsak az első találkozóján, most is beszorult saját kapuja elé az első tizenöt percben. Mezőnyfölényüket azonban nem tudták gólra váltani a székelyföldiek, akiktől Bajkó és Szőcs is elpuskázott egy-egy lehetőséget. A tizenhatodik minutumban, aztán kissé váratlanul megszerezte a vezetést a kárpátaljai válogatott, egy a középpályán megszerzett labdával gyors ellentámadást vezetettek a sárga-kék mezesek, aminek a végén Csonka gurított higgadtan az ellenfél kapujába. A kárpátaljai vezető találat nem törte meg a székelyek lendületét, akik egyre nagyobb erőket mozgósítva rohamoztak az egyenlítő találatért, amihez többször közel is jártak, a 24. percben Silion döntött rosszul ígéretes helyzetben, majd bő öt perc múlva Bajkó tizenegyesét hárította Ovszienkó. A kimaradt ziccert majdnem góllal büntette meg megyénk csapata, ám a távoli kísérlet a kapufán csattant. A 44. percben egy újabb kontra végén Vajda volt eredményes kárpátaljai részről, megduplázva ezzel az előnyt. A kétgólos előny azonban szinte csak néhány másodpercig tartott, ugyanis a középkezdés után Vékás góljával azonnal szépített Székelyföld. A fordulás után magabiztosabban játszott a fiatal erőket felsorakoztató kárpátaljai gárda, amely több veszélyes akciót is vezetett, de a csereként beállt Szakáli eszén nem tudtak túljárni támadóink. Az 55. percben például két kárpátaljai játékos vezethette a labdát az erdélyiek kapusára, ám így sem sikerült bevenni a szünetben beálló hálóőr kapuját. A folytatásban mindent megpróbált megtenni az egyenlítésért déli szomszédunk, de igazán komoly gólhelyzetet nem sikerült kialakítania a székelyeknek. Sőt a hajrára emberhátrányba is került Székelyföld, ami azonban csak fokozta a játékkedvüket. A folyamatos erdélyi rohamoknak aztán a 88. percben meglett az eredménye, Csűrös beadását Szőcs juttatta Ovszienkó hálójába beállítva az 1:1-es végeredményt. A tizenegyesrúgások során a kárpátaljai játékosok nem hibáztak, míg a székelyföldiek részéről ketten is rontottak, így a bronzérmet megyénk csapata szerezte meg.

A döntőben Felvidék válogatottja egy szoros mérkőzésen nagy csatában 2:1-re legyőzte a délvidéki gárdát és ezzel elhódította a Magyar Örökség Kupát.