Nyeretlenek maradtak az ukrán csapatok az EL-ben

Február 14-én a Bajnokok Ligájához hasonlóan az Európa Ligában is megkezdődött a tavaszi szezon. A sorozat az egyenes kieséses szakasszal folytatódott, amelyben még három ukrán együttes volt érintett. Elsőként a Dinamo Kijev lépett pályára, a kék-fehérek otthonába a francia Bordeaux látogatott el. Már a találkozó elején magához ragadta a kezdeményezést a hazai gárda. Oleg Blohin tanítványai a kezdetektől fogva megpróbálták nyomás alá helyezni a vendégek kapuját. Az első komolyabb helyzetre azonban így is a 9. percig kellett várni, ekkor Kranjcar távoli lövését kellett hárítania a franciák kapusának. A 20. percben végül siker koronázta a Dinamo próbálkozásait. Haruna káprázatos góljával megszerezte a vezetést a hazai együttes. Taiwo jobb oldali beadását követően a nigériai támadó pazarul kezelte le a labdát, majd védhetetlenül bikázott a léc alá. A megszerzett előnynek azonban nem örülhettek sokáig a fővárosiak. Alig három perc elteltével egalizálta az állást a francia csapat. A lengyel származású Obraniak a tizenhatos jobb sarkánál elemi erejű lövésre szánta el magát, amely után a játékszer Kovaly kapujában kötött ki. Az egyenlítés után majdhogynem a vezetést is megszerezte a Bordeaux. Szerencsére azonban Cabaye lövése célt tévesztett. A félidő hátralévő részében inkább a Dinamónak volt esélye a gólszerzésre, ám a helyzetek mindannyiszor kihasználatlanok maradtak. A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt. A Dinamo nagy erőket mozgósítva már az ellenfél térfelén letámadva igyekezett megszerezni a vezetést. Ehhez legközelebb a 76. percben kerültek a fővárosiak, amikor is Huszevvel szemben a tizenhatoson belül elkövetet szabálytalanságért büntetőt ítélt a játékvezető. Az ítéletet maga a sértett hajtotta végre, ám a válogatott középpályásának lövése a keresztlécen csattant. A hátralévő időben nem változott az állás, így a végeredmény a vendégek számára hízelgő 1:1-es döntetlen lett.
A másik EL-csapat, a Dnyipro Dnyipropetrovszk az FC Basel otthonában lépett pályára. A párharc első perceiben rögtön egymásnak estek a felek, nyoma sem volt semmiféle ilyenkor szokásos tapogatózó játéknak, mindkét kapusnak akadt tennivalója. A kezdeti lelkesedés végül az első negyedóra végén csendesedett, amikor is a játék áttevődött a középpályára. A csendes mederben csordogáló találkozót a 22. percben a hazaiak vezető találata rázta fel. Philipp Degen nagy bedobását követően Valentin Stocker Lastuvkát megelőzve lőtt a Dnyipro hálójába. A bekapott gól teljesen kizökkentette Juande Ramos csapatát, akik az egész első félidő során nem tudták újból felvenni a játék ritmusát. Szerencsére a hazaiak sem brillíroztak, így a szünetig maradt az egygólos hazai előny. A térfélcserét követően, ahogy várható volt, magasabb fokozatba kapcsolt a Dnyipro, ám a Videoton volt csoportellenfele magabiztosan állta az ukrán rohamokat. Időközben elkezdett havazni is, ami igencsak megnehezítette a játékosok dolgát. Az ukrán rohamok után, akárcsak az első játékrészben, most is a svájciak voltak eredményesek. A 69. percben Stocker szögletét követően a csapatkapitány, Marco Streller csúsztatásával megduplázta előnyét a Basel. A mérkőzés hátralévő részében az egyre romló időjárási körülmények miatt szinte lehetetlenné vált a támadójáték, így az ukrán csapatnak jóformán esélye sem maradt a gólszerzésre. A hátralévő időben újabb gól már nem született, így a Dnyipro 0:2-es hátrányból vághat neki hazai pályán a visszavágónak.
A harmadik ukrán gárda, a Metaliszt Harkiv a hazája bajnokságában idén igencsak gyengén teljesítő, de saját közönsége előtt az európai kupaporondon tizenegy mérkőzés óta veretlen Newcastle vendégeként lépett pályára. A mérkőzésen, bár mindkét csapat játékosai előtt adódtak lehetőségek, mégsem született gól, így a Metaliszt hazai pályán tiszta lappal indulva döntheti el a továbbjutást.
A játéknap további eredményei: Stuttgart (német)–Genk (belga) 1:1, Atlético Madrid (spanyol)–Rubin Kazany (orosz) 0:2, Mönchengladbach (német)–Lazio 3:3, Tottenham (angol)–Lyon (francia) 2:1, Internazionale (olasz)–CFR Cluj (román) 2:0, Zenit (orosz)–Liverpool (angol) 2:0, Anzsi (orosz)–Hannover (német) 3:1, Sparta Praha (cseh)–Chelsea (angol) 0:1, Napoli (olasz)–Plzen (cseh) 0:3, BATE Boriszov (fehérorosz)–Fenerbahce (török) 0:0, Levante (spanyol)–Olympiakosz (görög) 3:0, Leverkusen (német)–Benfica (portugál) 0:1 Ajax (holland)–Steaua (román) 2:0.