Nyolcvan éves az ungvári játékos – és edzőlegenda

Ma, február 29-én ünnepli nyolcvanadik születésnapját a Dinamo Kijev legendás sikeredzője és játékosa, a szovjet válogatott oszlopos tagja, az ukrán nemzeti tizenegy szövetségi kapitánya, az ungvári születésű Szabó József.

A grundon az egyik legügyesebb cselezőnek tartották fiatalkorában. A helyi magyar iskolában tanult, 16 évesen már az ukrán kálusi Himik amatőr csapatában játszott. Első profi klubja az Ungvári Szpartak volt, amelynek gólkirálya lett 1958-ban. Egy évvel később Turjancsik Vaszillal és Havasi Andrással együtt meghívták a kijevi Dinamohoz. Rögtön beolvadt az ukrán futball legjobb csapatába, két év múlva pedig sikerült megnyerniük a szovjet bajnokságot.

Tíz év kijevi kaland után átigazolt a szintén elsőosztályú Zorja Luhanszk csapatához, majd az orosz Dinamo Moszkva gárdájánál folytatta. Szabó József a moszkvaiaknál fejezte be aktív pályafutását. A szovjet bajnokság első osztályában összesen 315 mérkőzésen szerepelt és 49 gólt szerzett. Pályára lépett a Kupagyőztesek Európa-kupájának döntőjében is.

Az aktív labdarúgás befejezése után Kijevben testnevelési és újságírói felsőfokú végzettséget szerzett. Edzői tevékenysége során a legnagyobb eredményeket a kijevi Dinamonál érte el. A csapat az ő irányítása alatt négyszer hódította el az ukrán bajnoki serleget és kétszer lett kupagyőztes. Szabó Józsefet kétszer is felkérték az ukrán labdarúgó-válogatott irányítására.

Ukrajna elnökétől megkapta a Szolgálati-érdemérem mind a három fokozatát, a labdarúgás fejlesztése terén végzett kimagasló érdemeiért. Játékosként világbajnoki bronzérmes, a nyári olimpiai játékok bronzérmese és a Kupagyőztesek Európa-kupájának döntőse volt, ezért 1967-ben a Szovjetunió érdemes sportmestere, valamint 1972-ben a Szovjetunió nemzetközi sportmestere kitüntetésekben részesült.