Olimpiai kvótát szerzett Lőrincz Viktor a birkózó vb-n

A kötöttfogásúak 85 kilogrammos kategóriájában szereplő Lőrincz Viktor ötödik helyen végzett a Las Vegas-i olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajnokság szerdai versenynapján, miután a bronzmérkőzésen kikapott az azeri Saman Ahman Tahmasebitől.
A 25 éves ceglédi versenyző a helyosztóra jutásával olimpiai kvótát szerzett, ami az egész magyar küldöttség számára óriási megkönnyebbülést jelentett a vb sikertelen első két napja után. A fiatalabbik Lőrincz-testvér láthatóan nagyon örült a riói helynek, ám ezzel nem elégedett meg, és szerette volna megszerezni sorozatban harmadik vb-bronzérmét.

Az előjelek ugyanakkor nem neki kedveztek, mivel míg azeri riválisa a vesztes elődöntője után közel öt órát pihenhetett, addig a magyar birkózó alig egy órával a bronzmeccs előtt még éppen a vigaszágon küzdött az olimpiai harmadik lengyel Damian Janikowskival.

A meccset ennek ellenére a 25 éves magyar kezdte jobban, ő diktálta a tempót, a mérkőzésvezető pedig gyorsan figyelmeztette is passzivitásért az azerit, igaz, röviddel később ugyanezt tette Lőrincz-cel is. A felek a szőnyeg közepén gyűrték egymást, vigyáztak, hogy ne engedjenek fogást a másiknak, ebben az izzasztó csatában pedig először a négyszeres vb-érmes Tahmasebit intették először. A ceglédi sportoló térdelést kért, ám akciót csinálni nem tudott, a harmadik percben viszont szerencsére saját intése után ő sem engedett akciót riválisának, így három perc után 0-0 volt az állás.

A szünetben Struhács György és Repka Attila beszélte meg a tennivalókat versenyzőjükkel, aki az újrakezdésnél nagy elánnal gyűrte tovább ellenfelét. A bíró a menet elején megint az azerit intette, az így 1-0-ás előnyhöz jutott Lőrincz viszont ezúttal nem kérte a lenti helyzetet, hanem állásból kínozta tovább a fáradni látszó Tahmasebit. A taktika működni látszott, a tavaly Taskentben, két éve pedig Budapesten vb-harmadik magyar mozgatta, rángatta riválisát, ám egy idő után rajta is látszott a fáradtság, a mérkőzésvezető pedig valamivel több mint egy perccel a vége előtt megintette őt. Tahmasebi egyenlített (1-1), s a később szerzett pont miatt vezetett is, Lőrincz pedig ment tovább előre, de az ereje nagyon fogyott, s riválisa egyszer kiléptette (1-2), hátrányát pedig már nem tudta ledolgozni.

„Az az igazság, hogy nagyon kevés időm volt pihenni, mert itt most az döntött, hogy ellenfelemnek volt ideje regenerálódni, nekem meg nem. Nagyon sajnálom, mert egy ilyen éremmeccset elveszíteni a legrosszabb” – nyilatkozta a találkozó után az MTI-nek Lőrincz Viktor, hozzátéve, hogy az olimpiai kvóta nagyon fontos, de igazán majd csak később fog tudni neki örülni. – „Nagyon sajnáltam a bátyámat és a többi csapattársamat, hogy nekik nem sikerült a jó szereplés, többször csak egy hajszálon múlt pedig. Éppen ezért úgy indultam neki ennek a napnak, hogy a csapat miatt is fontos, hogy nekem sikerüljön.”

Ezzel a kötöttfogásúak befejezték szereplésüket a világbajnokságon, melyen érmet nem szereztek, s – Lőrincz Viktor révén – egy olimpiai indulási jog megszerzésével zártak.

Csütörtökön a magyar csapatból Sastin Marianna (59 kg), Sleisz Gabriella (63 kg) és Németh Zsanett (75 kg) szerepel, illetve az első férfi szabadfogásúként Lukács Norbert (65 kg).