Magyarország kiemelkedően szerepelt a szakmák olimpiáján

A magyar csapat kiemelkedően szerepelt az idei szakmák olimpiáján, a WordSkills versenyen: az éremtáblán a 22. helyen végzett 57 ország közül –mondta Fekete Balázs, a Sao Paulóban augusztus 11-16. között versenyzett magyar csapat vezetője. Kiemelte: Magyarország a mezőny első harmadában szerepel, egyedül Ausztria előzi meg a környező országokból, ezzel az eredménnyel a térségben az élvonalba került.

Fekete Balázs elmondta, hogy a szakmák olimpiáján induló versenyzők évekig készülnek a versenyre, a küldő országok komolyan veszik a rendezvényt. A magyar csapat vezetője szólt arról is, hogy a szakmák olimpiáján induló versenyzők jelentős támogatást kapnak a teljes felkészüléshez. Példaként említette, hogy Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök, illetve Oroszországban Putyin elnök támogatásáról biztosította a versenyzőket.
László Attila, a szakmák versenyének első magyar aranyérmese, a bútorasztalos kategória nyertese a versenyről beszámolva elmondta, hogy a szervezők előre megadták a feladatot, ami a döntő előtt némileg változott. Ő maga az idei versenyre két éve készült, már nyolcszor elkészítette a komódszerű szekrényt, és az egy évvel ezelőtt Lille-ben megrendezett EuroSkills versenyen is szerepelt már, ahol versenyzői tapasztalatot szerzett. A mostani versenydarabot négy nap alatt, összesen 22 órában kellett elkészíteni, egy-egy munkafázist naponta értékelt a zsűri – tette hozzá.

László Attila Celldömölkön a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban és Szakképző Iskolában végzett, a mostani versenyre Fekete Zoltán készítette fel, ennek során francia tapasztalatokra is alapoztak. Csongrádi Dávid, az informatikai hálózati rendszergazda kategóriában ezüstérmet szerzett versenyző arról számolt be, hogy ők is előre tudták a feladatot, amely 30 százalékban módosult a versenyen. Négy modulból egy nagyvállalati hálózatot kellett kiépíteniük különböző technológiákból, meglepetésként pedig a negyedik napon hibaelhárítási feladatot oldottak meg.

A kategóriában indult harmincnégy versenyző közül főleg az ázsiai országok szakembereit tartotta komoly versenytársnak, amit igazolt az is, hogy az első helyezett egy koreai versenyző lett, és rajta kívül második helyen végzett még a kínai és a szingapúri versenyző. Csongrádi Dávid Békéscsabán a Gépészeti és Számítástechnikai Szakközépiskolában járt, majd a Békéscsabai Központi Szakképző Iskola és Kollégiumban (BÉKSZI) is tanult. Intenzív felkészítését a HTTP Alapítványnál Sisák Zoltán vezetésével végezték, de elmondása szerint sokat tanult Garamhegyi Gábor füzesabonyi tanártól, a korábbi versenyzők pedig a tapasztalatok átadásával segítették a munkáját.

A Sao Paulóban megrendezett szakmák olimpiáján kiválósági érmet vett át a Zilahi Krisztián és Balázs Dávid alkotta mechatronikai csapat, Kunfalvi Melinda virágkötő és Mózer Gergely épületasztalos az 500 pont feletti teljesítményért, a nemzet legjobbja címet a legsikeresebb szereplésért az aranyérmet szerzett László Attila kapta. A WorldSkills fiatal szakemberek világversenyén augusztus 11. és 16. között több mint 1200 versenyző mérte össze tudását 50 versenyszámban, Magyarországot 13 szakmában 14 fiatal szakember képviselte.